Miasta w Polsce

Miasta w Polsce


Polska z pewnością nie jest wielomilionowym Państwem, ale każdy wie, że Warszawa jest najbardziej zaludnionym miastem Polski. Jako jedno z nielicznych miast w Polsce, Warszawa posiada dodatni bilans migracji, co oznacza że więcej osób wprowadza się do miasta, niż wyprowadza. Poniżej przedstawiamy zestawienie największych miast w Polsce na podstawie zebranych danych z Głównego Urzędu Statystycznego.

Największe miasta w Polsce

Jak już wiadomo największym miastem w Polsce jest Warszawa. Warszawa liczy ponad 1,7 miliona mieszkańców, aczkolwiek ta liczba może dobiegać do 1,91 miliona mieszkańców, ponieważ w Warszawie mieszka bardzo duża liczba osób niezameldowanych. Warszawa jako jedyne miasto w Polsce posiada odrębną ustawę określającą jej ustrój. Ponadto Warszawa jako jedyne miasto w kraju posiada dwa lotniska - Lotnisko Chopina oraz Port Lotniczy Warszawa-Modlin. W ubiegłym roku oba lotniska obsłużyły łącznie ponad 20 milionów podróżujących.

Kolejnym największym miastem w Polsce jest Kraków. Kraków jest miastem liczącym ponad 760 000 mieszkańców. Kraków swoją wysoką pozycję w rankingu zawdzięcza miastu Łódź, ze względu na gwałtowne wyludnienie. Łódź jest obecnie trzecim miastem w rankingu największych miast Polski. Miasto liczące ponad 700 000 mieszkańców. Niegdyś miasto słynące z wyrobów tekstylnych, aktualnie może pochwalić się dużą liczbą szkół wyższych. Obecnie są to 22 uczelnie prywatne i 6 państwowych. Następną pozycję na naszej liście zajmuje Wrocław. Jest to jedyne miasto w Polsce liczące 630 000 mieszkańców, które znalazło się w pierwszej dziesiątce w rankingu brytyjskiego dziennika “The Guardian” jako miejsce warte odwiedzenia. Stolica Wielkopolski Poznań zajmuje piąte miejsce na liście największych miast w Polsce. Miasto liczy ponad 540 000 mieszkańców. Miasto może pochwalić się najstarszymi targami wystawiennymi w Polsce, jakimi są Międzynarodowe Targi Poznańskie. Targi Poznańskie są również największymi targami w Europie Środkowo-Wschodniej. Kolejnym miejscem w rankingu największych miast w Polsce może pochwalić się Gdańsk, liczący niespełna 462 000 mieszkańców. Miasto uważane jest za symbol wybuchu II Wojny Światowej, a także miejsca upadku komunizmu. To właśnie w Gdańsku odbywają się największe targi Bursztynu na świecie. Szczecin w rankingu zajmuje siódme miejsce. Miasto liczące 407 180 mieszkańców jest dużym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Ciekawostką jest, że ok 24% powierzchni miasta zajmuje woda. Ósme miejsce rankingu zajmuje Bydgoszcz. Miasto liczy niespełna 358 000 mieszkańców. Miasto jest położone nad dwiema rzekami - Brdą i Wisłą. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Bydgoszcz może pochwalić się rozległymi zielonymi terenami, a mianowicie Puszczą Bydgoską oraz Borami tucholskimi. Miejsce przedostatnie w rankingu największych miast polskich zajmuje Lublin. Miasto liczy niespełna 342 000 mieszkańców i jest jednym z największych ośrodków motoryzacyjnych w kraju. Ostatnie miejsce w rankingu należy do miasta Katowice. Miasto liczące ok 302 000 mieszkańców posiada jedną z największych spółek węglowych w Polsce i uważane jest za jedno z najbardziej zanieczyszczonych pod względem powietrze miast w Europie.

Lista największych miast w Polsce :

  1. Warszawa
  2. Kraków
  3. Łódź
  4. Wrocław
  5. Poznań
  6. Gdańsk
  7. Szczecin
  8. Bydgoszcz
  9. Lublin
  10. Katowice
Artykuły