Najlepiej płatne zawody

Najlepiej płatne zawody


Poniżej znajduje się lista 10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce:
1.Key account manager
-  zarabia ponad 12 470 zł brutto
2.Specjalista ds. bezpieczeństwa IT
-zarabia ponad 12 000 zł brutto 
3. Brand manager
- zarabia ponad 11 440 zł brutto 
4.Radca prawny
-  zarabia ponad 11 100 zł brutto
5.HR business partner
- zarabia ponad 10 710 zł brutto
6.Kontroler finansowy
-  zarabia ponad 9340 zł brutto
7.Programista
- zarabia ponad 9070 zł brutto
8. Project manager
- zarabia ponad 8000 zł brutto 
9.Analityk finansowy
-zarabia ponad 7800 zł brutto 
10. Inżynier ds. jakości
zarabia ponad 7490 zł brutto

 

Praca – czym jest?

Praca jest to indywidualna profesja człowieka polegająca na przekształacaniu dóbr przyrody i przystosowaniu ich do zaspokajania swoich potrzeb, gdyż dzieki niej uzyskujemy środki na zaspokajanie potrzeb nie tylko codziennych,jest zródłem osiągania satysfakcji życiowej oraz ma cel przysporzenia wartości majątkowych. Dzięki niej możemy się wiele nauczyć, poznać nowych ludzi, osiągnąć satysfakcję życiową, stać się bogatymi.

Polska posiada największą liczbę profesji zawodowych regulowanych w Unii Europejskiej. Według danych MNiSW liczba zawodów w naszym kraju wynosi aż 374. Najpopularniejszych z nich to:
Grafik, Pracownik biurowy, Specjalista ds. PR, Urzędnik państwowy, Lekarz, Ekonomista, Specjalista ds. zakupów, Architekt wnętrz/krajobrazu, Programista, Prawnik, Inżynier Środowiska, Specjalista ds. marketingu, Programista baz danych, Webmaster, Automatyk, Specjalista ds. ochrony środowiska, Projektant wzornictwa, Laborant, Dietetyk, Pedagog

W niemal wszystkich powiatach pojawią się problemy z rekrutacją pracowników w zawodach budowlanych. Brakuje przede wszystkim: betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowalnych, dekarzy i blacharzy budow-lanych. Następnym problemem w Polsce jest znalezienie pracowników w branży produkcyjnej, transportowej, usługowej jak i branży finansowej.

Badania jakie przeprowadził Barometr zawodów w 2019 roku problemy związane z dostępnością pracowników będą się nasilać. Przyczyną tego jest:

 

Natomiast do 2018 roku brakowało nam kosmetyczek, lekarzy,fizjterapeutów,masażystów oraz pracowników ds rachunkowości i księgowości rok 2019 okazał się bardzo dobrym rokiem w tych branżach.

W dużych miastach na liście zawodów nadwyżkowych, oprócz ekonomistów, znaleźli się także pedagodzy, socjolodzy i specja-liści ds. badań społeczno-ekonomicznych, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy.

Średnia krajowa w Polsce

Według Główneg Urządu Statystycznego wynika, że przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2019 roku wyniosło 5367,71 zł brutto. Przypominamy, że średnia krajowa w październiku wyniosła 5 213,27 zł brutto, a w listopadzie - 5 229,44 zł brutto.

Najlepsze dochody w Polsce mają duże miasta wojewódzkie, głównie Warszawa, Gdańsk i Katowice. To właśnie tam średnia pensja przekracza próg 5 tysięcy.

Płaca minimalna w Polsce

Od 1 stycznia 2020 płaca minimalna wzrosła z 2250 złotych do 2600 złotych. Oznacza to, że Polacy zarabiający najniższą krajową otrzymają co miesiąc o 350 złotych brutto więcej. Minimalna stawka godzinowa 2020 to 17 zł

Płaca minimalna 2020 netto, czyli na rękę wyniesie ok. 1920,62 zł. (Dla pracowników z podstawowymi kosztami uzyskania przychodów + ulga podatkowa)

Płaca minimalna na rękę 2020 dla osób bez ulgi podatkowej wyniesie ok. 1876,62 zł

Z zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości dowiedzieliśmy się, że pensja minimalna do końca 2020 wyniesie 3 tys. złotych brutto a z kolei do końca 2023 minimalna krajowa miałaby wynosić 4 tys. zł brutto.

Dni wolne od pracy

 Z 13 ustawowo wolnych od pracy dni, w 2020 roku tylko 7 z nich wypada w dniu roboczym, tzn. od poniedziałku do piątku. Zgodnie z polskim prawem dniami wolnymi od pracy są niedziele (z wyjątkiem 7 handlowych) oraz następujące święta:

1 stycznia – Nowy Rok
6 stycznia – Święto Trzech Króli
12 kwietnia - Wielkanoc
13 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny 
1 maja – Święto Pracy 
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja 
31 maja - Zielona Świątki
11 czerwca - Boże Ciało
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Wszystkich Świętych
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia 
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia

 

Podsumowując dni pracujące oraz wolne to wynika, że 253 to łączna liczba dni do przepracowania a 113 to liczba dni wolnych od pracy przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt. W 2020 roku odnotujemy 13 świąt ustawowo wolnych od pracy, z których aż 6 przypada w weekend. Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 130 § 2) za każde święto przypadające w sobotę pracodawca powinien udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie.

Pamiętajmy, że prawo do dodatkowego dnia wolnego z tytułu święta wypadającego w niedzielę, która jest dla pracownika zarówno dniem wolnym od pracy, jak i pracującym nie przysługuje. Taka sytuacja będzie miała miejsce cztery razy: w Wielkanoc (12 kwietnia), Święto Konstytucji 3 Maja, Zielone Świątki (31 maja) oraz Wszystkich Świętych (1 listopada).

Przepisy Kodeksu Pracy jasno określają, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Na podstawie art. 129. § 1. można określić miesięczny, a także roczny wymiar czasu pracy.
Z informacji które pokazują statystyki wynika, że:
-w 2020 roku najmniejszy wymiar czasu pracy w miesiącu wyniesie 160 godzin
Wypadnie to w lutym, w maju, w sierpniu oraz w listopadzie i to właśnie w tych miesiącach przepracujemy jedynie 20 dni.
Z kolei największy wymiar czasu pracy w 2020 r. przypadnie w lipcu i wyniesie on 184 godziny

Praca za granicą

Polacy nie doceniają obecnej sytuacji w Polsce więc szukają pracy poza granicami kraju . Zmusza ich brak pieniędzy, kiepskie perspektywy na przyszłość oraz nieciekawe oferty pracy jak też niskie zarobki.

Według raportu jednej z firm, który zajmuje się statystykami Polaków za granicą wynika, że1,6 miliona Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższych miesięcy.

Największą liczbą osób, które myślą o wyjeżdzie za granicę to mieszkańcy małych miast i wsi, którym ciężko jest znaleźć dobrze płatne zatrudnienie w swojej okolicy. Wyniki badań wskazują, że o emigracji zarobkowej praktycznie w ogóle nie myślą osoby ze średnich i dużych miast. Ponad 75% osób rozważających wyjazd do pracy za granicę stanowią bowiem mieszkańcy wsi lub miast do 100 tys. mieszkańców. Wiąkszością z nich są to osoby po 40 raku życia. Jak wiemy ze statystyk poza krajem pracuje ponad 2,5 milona Polaków. Najwięcej z nich znaleźć można u naszego sąsiada w Niemczech, ponieważ tam można zdobyć zawodowa kartę. Pomocnym dla Polaków są portale Poloniusz oraz Eures, które to posiadają wielką gamę i różnorodność ofert pracy za granicami Polski.

Artykuły