Najpopularniejsze imiona 2020

Najpopularniejsze imiona 2020


Główny Urząd Statystyczny ani Ministerstwo Cyfryzacji nie wskazali jeszcze rankingu najpopularniejszych imion dla dziewczynek i chłopców w 2020 roku. Biorąc pod uwagę dane z lat ubiegłych oraz modę na niektóre imiona, nie mogą pojawić się niespodzianki.

W województwie mazowieckim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim oraz województwie łódzkim od wielu lat pierwsze miejsce dla dziewczynek jest zarezerwowane przez imię Zuzanna, które pochodzi od hebrajskiego imienia Szoszannah i słowa shoshano, oznaczającego lilia. Imię Zuzanna występuje w Polsce od XIII wieku, a nabrało szczególnego zainteresowania w 2015 roku. W przypadku imienia dla chłopca, w województwie mazowieckim króluje Jan. Na podstawie pochodzenia wywodzącego się z języka hebrajskiego (Jehu czyli Jahwe i channah czyli łaska), imię Jan oznacza dosłownie „cieszący się boską łaską”. W przypadku województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego najczęściej nadawanym imieniem żeńskim wciąż jest Hanna. Imię Hanna funkcjonuje jako odmiana imienia Anna i charakteryzuje osobę szlachetną, łagodną i cieszącą się każdą chwilą. Ponad sześciuset chłopców w województwie dolnośląskim otrzymało imię Jakub, czyli „niech Bóg ochrania”. Imię Jakub jest również najczęściej nadawane w województwie małopolskim, opolskim, podlaskim, pomorskim oraz śląskim. Jako najczęściej nadawane imię w województwie warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, świętokrzyskim oraz lubuskim jest Antoni. Imię Antoni jest łacińskiego pochodzenia i wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Oznacza wspaniały, doskonały i wybitny. Antoni sprawdza się w zawodach, w których wymaga jest wytrwałość, konsekwencja, rozwaga i odpowiedzialność. Może to być praca jako naukowiec, prawnik czy też menedżer. Imię Szymon szczególnie umiłowane jest w województwie lubelskim i podkarpackim. Szymon to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów szim on, czyli Bóg wysłuchał. Osoby o imieniu Szymon, mogą spełniać się na stanowiskach biznesowych, związanych z naukami technicznymi, medycyną lub rolnictwem. Imię Julia i Maja są często wybierane w województwie małopolskim i świętokrzyskim. Natomiast w województwie wielkopolskim, a szczególnie w Poznaniu, najchętniej nadawanym imieniem dla dziewczynek jest Zofia.

W 2019 roku pojawiły się również nietypowe i rzadko spotykane imiona, takie jak między innymi Malina, Sofija, Wiliam, a nawet Wiedzmin. Zdrowy rozsądek pracowników Urzędów Stanów Cywilnych, pozwoliły odrzucić wnioski rodziców o zarejestrowanie takich imion jak Nutella, Rambo i Batman.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek

 1. ZUZANNA
 2. JULIA
 3. MAJA
 4. ZOFIA
 5. HANNA
 6. LENA
 7. ALICJA
 8. MARIA
 9. AMELIA
 10. OLIWIA

Najpopularniejsze imiona dla chłopców

 1. ANTONI
 2. JAKUB
 3. JAN
 4. SZYMON
 5. ALEKSANDER
 6. FRANCISZEK
 7. FILIP
 8. MIKOŁAJ
 9. WOJCIECH
 10. KACPER
Artykuły