Odwyk, terapia i leczenie alkoholizmu w Polsce

Odwyk, terapia i leczenie alkoholizmu w Polsce


Tysiące osób w Polsce poszukuje miejsca, gdzie może poddać się odwykowi, terapii czy leczeniu z alkoholizmu (choroby alkoholowej).

Alkoholizm jest chorobą, którą leczy się przy wsparciu specjalistów. Warunkiem leczenia alkoholika jest abstynencja a przed leczeniem należy przejść detoks organizmu.

Objawy alkoholizmu:

 

Leczenie alkoholizmu to bardzo długi proces. Trudno określić, jak długo może trwać  terapia alkoholika, ponieważ zależy to od fazy alkoholizmu, motywacji alkoholika  do abstynencji oraz wsparcia najbliższych gdzie otrzyma zrozumienie, pomoc, wsparcie merytoryczne i psychiczne.

Leczenie alkoholizmu to przede wszystkim terapie racjonalno-emotywne, behawioralno-poznawcze. Treningi nad kontrolowaniem złości, medytacje oraz terapie relaksacyjne. Wyrażanie głośno swoich emocji i szukanie rozwiązań nad problemami. 

W wyjątkowych sytuacjach w Polsce możliwe jest przymusowe leczenie alkoholizmu. Jeśli chory odmówi dobrowolnemu poddaniu się terapii, komisja ma prawo skierować alkoholika na przymusowe badanie do biegłego sądowego. Po rozważeniu opinii biegłego, sąd rejonowy ma prawo orzec przymusowe leczenie alkoholika, które może trwać 2 lata i  będzie prowadzone w ośrodku zamkniętym.

 

Ośrodki leczenia alkoholizmu oferują:

 

Leczenie choroby alkoholowej to długotrwała terapia, której celem jest zmotywowanie Pacjenta do pokonania nałogu, nauka dobrych zachowań abstynenckich oraz samodyscypliny. Oczywiście każdy chory wymaga kompleksowego jak i indywidualnego podejścia, dlatego są różne sposoby leczenia alkoholizmu. 

 

Terapia dla alkoholików to:

Alkoholik po terapii powinien mimo wstydu w swojej chorobie, odmawiać picia napojów alkoholowych, poinformować najbliższych jak też swoich znajomych z jakim boryka się problemem, omijać sklepy z alkoholem, unikać nietrzeźwych, uczestniczyć w mityngach i grupach wsparcia a przede wszystkim poinformować swojego lekarza, że przeszedł terapię leczenia choroby alkoholowej. 

 

Lista miejsc w Polsce leczenia alokolizmu

Jeśli poszukujesz miejsca, gdzie możesz poddać się leczeniu z choroby alkoholowej to dobrze trafiłeś. 

Poniżej znajduje się lista z szpitalami, ośrodkami terapii uzależnień, odwykami oraz innymi miejscami gdzie możesz otrzymać pomoc:

Artykuły