Opiekun osób starszych - obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych - obowiązki i zarobki


Opiekun osób starszych jest to osoba, która sprawuje czynną opiekę nad podopiecznymi w wieku podeszłym, musi posiadać specjalne predyspozycje. Może pracować w miejscu zamieszkania podopiecznego, domach opieki, szpitalach, hospicjach oraz w placówkach opieki paliatywnej. Opiekun osoby starszej to osoba mająca wiedzę na temat typowych chorób wieku starczego oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych.

 

Cechy dobrej opiekunki osób starszych:

 

Opiekun osób starszych ma sporo możliwości znalezienia pracy, nie tylko w kraju, ale również za granicą gdzie może liczyć na większe wynagrodzenie niż w kraju, dlatego też wiele osób decyduje się na wyjazd. Jeśli chodzi o doświadczenie mile widziany jest odbyty wolontariat z zakresu opieki, dzięki któremu może podjąć dobrą decyzję czy lubi pracę z osobami starszymi. Dobrze by było gdyby opiekun osób starszych posiadał doświadczenie pielęgniarskie. Ważnym atutem opiekuna osób starszych jest posiadanie prawa jazdy, który mógłby podwieźć podopiecznego do lekarza czy pojechać na zakupy.

 

Jakie obowiązki ma opiekun osób starszych?

Opiekun osobą starszą musi zajmować się nim praktycznie cały czas. Musi wspierać seniora w codziennych czynnościach, wykonywać zabiegi pielęgnacyjne oraz monitorować stan zdrowia podopiecznego. Powinien zadbać o relacje z podopiecznym dbając w ten sposób o komfort psychiczny starszej osoby oraz mieć dobry kontakt z najbliższą rodziną seniora i jego środowiskiem.

Od opiekuna osobą starszą wymaga się odporności psychicznej i opanowania. W tym bardzo pomaga asertywność,która pomaga w stawianiu granic pomiędzy nim a podopiecznym oraz nieuleganie naciskom starszej osoby. Należy być stanowczym ale zarazem bardzo delikatnym aby nie popsuć relacji z podopiecznym. Osoby starsze potrzebują stałej opieki niczym lekarstwa i empatyczny opiekun w tym powinien pomóc.

 

Opiekunowie osób starszych nie są częścią systemu opieki zdrowotnej ale w praktyce działają na podobnych zasadach. To oni najczęściej wiedzą najwięcej o stanie zdrowia swoich podopiecznych, gdzie w praktyce mogą pomóc pielęgniarce czy lekarzowi w prawidłowym wywiadzie na temat pacjenta. Tacy opiekunowie mają dużą wiedzę, doświadczenie i umiejętności pomagając w życiu seniora. Wszystko zależy to od stanu zdrowia podopiecznego, jego samodzielności, planów dnia codziennego lub ograniczeń, jakie niesie choroba. Opiekunowi, który kocha swoją pracę może dać ogromną satysfakcję chcąc służyć innym, ponieważ to od nich zależy czyjeś życie, zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Jednak praca z osobami starszymi wymaga siły fizycznej. Często opiekun osoby starszej musi pomagać podopiecznemu w podstawowych czynnościach, takich jak wstawanie, siadanie, chodzenie czy mycie. Można nauczyć się odpowiednich metod przenoszenia chorego, przemieszczania na łóżku czy podnoszenia do pozycji siedzącej. Są specjalistyczne sprzęty, które pomogą odciążyć ciało opiekuna: podnośniki kąpielowe, krzesła toaletowe, łóżka rehabilitacyjne; znajdziemy też śliskie tkaniny ułatwiające rotację pacjenta. Dzięki nim nawet osoby, które muszą szczególnie dbać o swój kręgosłup, mogą podjąć się opieki nad osobą starszą. Trzeba też umieć zadbać o pomoc z zewnątrz, np. poprosić kogoś z rodziny podopiecznego o asystowanie przy myciu

 

Ile zarabia opiekun osób starszych?

Zarobki opiekuna osób starszych: Płace w publicznych ośrodkach wynoszą najczęściej 2600 zł brutto, wyższe są w prywatnych ośrodkach od 3000 zł brutto. Praca w prywatnych mieszkaniach uzależniona jest od indywidualnie ustalanych stawek godzinowych oraz czynności. Natomiast najwiecej zarabia się poza granicami Polski od tyś euro.

Artykuły