Prywatny detektyw

Prywatny detektyw


Zawód prywatnego detektywa ukazywany jest jako bardzo ciekawe zajęcie, w którym wiecznie coś się dzieje. W rzeczywistości jest to praca polegająca na zdobywaniu rzetelnych danych. Nijak mają się seriale paradokumentalne, w których pokazywane jest, że prywatny detektyw może wejść na teren posesji i założyć podsłuch lub monitoring - jest to uznawane za przestępstwo. Wbrew pozorom uprawnienia detektywistyczne jest bardzo ciężko zdobyć. Oprócz cech takich jak spryt i wrodzona dociekliwość należy się wykazać bardzo dobrą znajomością prawa karnego, cywilnego, administracyjnego, kryminalistyki, kryminologii, a także psychologii. Swego czasu większość spraw detektywistycznych dotyczyła niewierności małżonków i szukanie dowodów ich zdrady. Obecnie krąg ten poszerzył się o zlecenia dotyczące szukania osób zaginionych, a także potencjalnych spadkobierców. Sporym zaskoczeniem jest również fakt, że usługi detektywistyczne coraz bardziej doceniane są w świecie biznesu. Prowadząc interesy bardzo ważna jest znajomość swoich partnerów biznesowych. Bywa również, że prywatni detektywi otrzymują zlecenia, które polegają na kontrolowaniu pracowników pod kątem nadużywania zwolnień lekarskich lub wykradaniu danych firmowych.

Usługi detektywistyczne

Zawód detektywa wydaje się być niezwykle ciekawy. W filmach, czy książkach takich jak Detektyw Monk, czy Sherlock Holmes praca detektywa prezentuje się bardzo obiecująco - niewyjaśnione zagadki czekające na ich rozwikłanie, niebezpieczne sytuacje, ciągi przyczynowo-skutkowe. Nic więc dziwnego, że wiele osób chciałoby zostać zawodowo detektywami. Pytanie zatem jak w Polsce zostać prywatnym detektywem? Aby móc czynnie pracować w tym zawodzie należy posiadać licencję. Do 2014 roku zdobycie licencji wiązało się z zaliczeniem egzaminu państwowego, jednak obecnie uprawnienia można zdobyć dzięki uczestnictwie w odpowiednich kursach. W szkołach technicznych otwierane są również kierunki o profilu detektywistycznym. Podchodząc do egzaminu państwowego dużym ułatwieniem może być z pewnością posiadanie dyplomu szkoły oficerskiej, dzięki której kandydat zwolniony jest z części egzaminów. Ważne jest, aby sprawdzić czy osoba świadcząca usługi detektywistyczne posiada odpowiednią licencę i doświadczenie.

 

Prywatny detektyw

 

Detektyw Krzysztof Rutkowski

Krzysztof Rutkowski to z pewnością najsławniejsze nazwisko w Polsce jeżeli chodzi o światek detektywistyczny. Mimo, że detektyw stracił prawa do wykonywania zawodu to wielu osobom to nie przeszkadza. Jest uznawany za prawdziwego profesjonalistę, choćby dlatego że brał udział w naprawdę głośnych sprawach w Polsce. Ostatnimi największymi sprawami prowadzonymi przez detektywa były zaginięcie małej Madzi z Sosnowca, czy też Ewy Tylman. Krzysztof Rutkowski odnosi wiele sukcesów w karierze detektywistycznej również dzięki swojej medialności.

Artykuły