Sprzedaż wysyłkowa - e-commerce

Sprzedaż wysyłkowa - e-commerce


Nikogo nie dziwi fakt, że sprzedaż wysyłkowa jest bardzo dobrym źródłem zarobku. Wynika to w dużej mierze z szybkiego tempa życia potencjalnych klientów, którzy mają dosyć stania w długich kolejkach sklepowych. Zwłaszcza, że zrobienie zakupów w zwykłym sklepie zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż przez internet. Rynek pod względem zakupów online jest bardzo nastawiony na pozyskiwanie nowych konsumentów. Operatorzy płatności online co rusz prześcigają się we wprowadzaniu nowych, lepszych rozwiązań, których zadaniem będzie przyciągnięcie większej liczby odbiorców. Już teraz ponad 60% klientów deklaruje chęć korzystania z przelewów za pośrednictwem serwisu płatności Dotpay. Głównymi wytycznymi, które wpływają na tak szybki rozwój płatności internetowych jest bezpieczeństwo i wygoda konsumentów podczas przeprowadzania transakcji internetowej. Znacząca część zakupów już teraz została przeniesiona na płaszczyznę internetową. Dobrym tego przykładem może być Black Friday, który kiedyś wiązał się z odwiedzaniem galerii handlowych w poszukiwaniu ,,perełek”. Obecnie sklepy internetowe prześcigają się w tworzeniu coraz to atrakcyjniejszych ofert.

 

Logistyka Fulfillment – logistyka dla sklepów online

 

Wiele osób startujących z prowadzeniem sklepów internetowych początkowo radzi sobie z przyjmowaniem zamówień, ich pakowaniem i wysyłką. Jednakże z momentem rozwoju przedsięwzięcia może nie nadążyć z realizacją zamówień. Ponad 30% ankietowanych osób stwierdza, że częściej korzystało by z zakupów przez internet, gdyby czas wysyłki był szybszy. Z pomocą przychodzi tu logistyka fulfillment, czyli podzlecanie zewnętrznym firmom logistycznym wszystkich problemów, z którymi borykają się sklepy internetowe. Wśród podejmowanych działań przez takie firmy logistyczne do obowiązków należą między innymi magazynowanie przesyłek, pakowanie zleceń oraz wysłanie ich do odbiorców. Z fulfillmentu korzystają przede wszystkim dystrybutorzy, agencje marketingowe, producenci, czy właśnie e-sprzedawcy.

 

Jak reklamować sklep online?

 

Co najbardziej przyciąga uwagę potencjalnych klientów podczas robienia zakupów w internecie? Z pewnością dobra reklama! Ludzie zdecydowanie chętniej robią zakupy na platformach internetowych, które mają wyrobioną markę. Dobrym tego przykładem są allegro i amazon, które posiadają wypracowaną renomę, tym samym wzbudzając spore zaufanie klientów. Sporym zainteresowaniem cieszą się również porównywarki internetowe, które wprowadzane są coraz chętniej w większości sklepów internetowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba może w prosty sposób porównać parametry obserwowanego produktu. Dzięki takiemu rozwiązaniu sklepy internetowe jednoczą sobie klientów, ponieważ udostępniają wszystkie najistotniejsze informacje klientom.

 

Rodzaje oprogramowania dla sklepów online

 

Istnieje wiele systemów sklepów internetowych, ale jak wybrać najlepszy? Chcąc rozpocząć sprzedaż w sklepie internetowym powinno odpowiedzieć się na pytania takie jak: ile artykułów chcemy oferować, jak duży ruch będzie generował sklep, jakie cechy funkcjonalne są dla Ciebie najważniejsze, a także jaki budżet posiadasz na realizację tego przedsięwzięcia? Z pewnością warto przyjrzeć się platformom Open Source, czyli Magento, PrestaShop, czy WooCommerce. Instalacja tych sklepów wymaga własnego serwera, dzięki czemu jesteśmy jego właścicielami. Platformy open source zdecydowanie umożliwiają przyszły rozwój, ponieważ rozwijane są przez wielu programistów na całym świecie. Wybór darmowego oprogramowania sklepu przeważnie wiąże się z koniecznością dokupienia płatnych wtyczek, tzw. pluginów, które rozszerzają funkcjonalność sklepu, jednakże są to często rozwiązania, których nie posiadają sklepy abonamentowe rozwijane przez jedną firmę. Platformy open source są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą posiadać własny, niezależny sklep, znają podstawy e-commerce, czy też planują dynamiczny rozwój biznesu i sklepu. Jedną z wielu zalet platform open source z pewnością jest darmowość skryptów, brak opłaty licencyjnej i częste aktualizacje. Ponieważ sklepy WooCommerce, Magento, czy PrestaShop są bardzo popularne, nie będzie również problemu ze znalezieniem specjalisty, który pomoże znacząco rozbudować sklep. Dużą zaletą jest również wsparcie techniczne, które można otrzymać choćby przez Facebooka. Dużym plusem platform open source jest też dostęp do kodu źródłowego, który w prosty sposób można modyfikować i edytować. Jednakże jak wszystko, nawet platformy open source mają swoje wady. Jedną z nich może być fakt, że samodzielnie musimy dostosować sklep pod kątem regulaminu, czy obowiązków prawnych. Dodatkowo ww. platformy nie zawsze sprawnie integrują się z ERP, czyli systemem magaynowo-księgowym. Należy pamiętać również o systematycznym sprawdaniu aktualizacji, ponieważ nie są one wykonywane automatycznie.  

Artykuły