Aby zostać absolwentem szkoły mundurowej należy mieć dobre oceny końcowe w ósmej klasie, zdać egzaminy ósmoklasisty z języka polskiego, obcego, matematyki oraz wiedzy o społeczeństwie.
W szkole mundurowej uczniowie przygotowywani są do służby w danym kierunku. Odbywają lekcje samoobrony, biorą udział w obozach terenowych, uczą się kwalifikacji w przyszłym swoim zawodzie, poznają prawo karne oraz wiadomości, które przydadzą im się w pracy zawodowej. Klasy współpracują z danym organem, któremu podlegają.
Odbywają się lekcje wychowania obywatelskiego jak i patriotycznego, zdobywają wiedzę w organizacjach mundurowych, koniecznością jest zdobywanie w mowie jak i w piśmie języka obcego. Bardzo ważną lekcją jest umiejętność sprawności fizycznej, samoobrony jak i wiedza o pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie odbywają także lekcje na strzelnicy ucząc się obsługi jak i strzelania z różnego rodzajów broni. Zakresem szkoły mundurowej jest nauczenie absolwentów szkoły mundurowej w zabezpieczeniu bojowym, logistycznym oraz medycznym. Każdy z uczniów każdego dnia ma musztrę, z której na koniec szkoły zdaje egzamin.
W szkołach mundurowych w Polsce uczniowie zobowiązani są zakupić mundur, który noszą w wyznaczone przez szkołę dni . Obowiązkiem ich jest dbać o mundur, utrzymywać go w stanie wzorowym, wygląd zewnętrzny w szkole mundurowej jest priorytetem i zgodny z regulaminem szkoły. Mundur muszą nosić z dumą i honorem aby w przyszłości wiedzieli, że swoją postawą i wyglądem dają przykład innym obywatelom.
W roku szkolnym 2021/2022 do szkół mundurowych przystąpił ponad 7 tys. uczniów w 280 klasach zorganizowanych w 147 szkołach
W Polsce mamy kilka rodzajów szkół mundurowych:
Poniżej przedstawiamy listę wojskowych szkół mundurowych w Polsce:
Lista kierunków w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie WSPOL
Studia I stopnia
Studia II stopnia
Studia podyplomowe