Wyszukiwarki i przeglądarki internetowe - lista

Wyszukiwarki i przeglądarki internetowe - lista


Z pewnością większość zapytanych osób o to ,,która wyszukiwarka internetowa jest najpopularniejsza?” bez wahania odpowiedziała by, że jest to Google. I jest to prawda, gdyż wyszukiwarki Google używa ok 80% użytkowników na całym świecie. W Polsce z owej wyszukiwarki korzysta aż 97%. Jednakże istnieją również inne wyszukiwarki takie jak YouTube, Bing, Yahoo!, czy Baidu. Warto zatem przeanalizować co oferują inne wyszukiwarki internetowe, gdyż mogą one okazać się świetną alternatywą dla Google.

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe w Polsce

 1. Google

  Google funkcjonuje nieprzerwanie już od ponad 20 lat. Wyszukiwarka powstała w 1998 roku i każdego roku monopolizuje coraz bardziej rynek światowy. Wszystko za sprawą możliwości, które oferuje swoim użytkownikom. Są to między innymi:

  • reklamy,
  • możliwość wyszukiwania głosowego,
  • weryfikacja poprawności wpisanych fraz,
  • video, grafiki,
  • możliwość umieszczania podstron dla linków z pierwszej pozycji

   

 2. Youtube

  Sporym zaskoczeniem może być fakt, że YouTube zajmuje drugie miejsce w rankingu najpopularniejszych wyszukiwarek. Wynika to z faktu, iż coraz więcej osób szuka informacji w postaci filmów. Jest to lekka forma zgłębiania wiedzy, która praktycznie każdej osobie przypadła do gustu. Związane jest to również z tym, że po wpisaniu danej frazy w wyszukiwarkę Google na pierwszych pozycjach bardzo często pojawiają się filmy dostępne na platformie YouTube.

 3. Bing.com

  Trzecie miejsce w rankingu najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych zajmuje Bing.com. Wyszukiwarka powstała w 2009 roku i prężnie współpracuje ze swoimi konkurentami, którymi są Google i Yahoo!. Bing.com powstał na podstawie MSN Search, a swoją popularność w dużej mierze zawdzięcza faktowi, że jest on domyślną wyszukiwarką internetową w systemie Windows.

 4. Yahoo!

  Wyszukiwarka powstała w latach 90. XX wieku i swego czasu była najdrożej wycenianą spółką na świecie. Ciekawostką jest, iż w 1998 roku twórcy wyszukiwarki Google zaproponowali Yahoo kupno swojego algorytmu za kwotę 1 miliona dolarów, jednakże do finalizacji transakcji nie doszło. W 2002 roku Yahoo zaproponowało odkupienie algorytmu za kwotę 500 milionów dolarów, ale również i tym razem do transakcji nie doszło.

 5. Baidu

  Baidu to wyszukiwarka internetowa określana przez wielu mianem ,,chińskiego Google”, ponieważ obecnie korzysta z niej 65% Chin. Miesięcznie korzysta z niej ponad 500 milionów użytkowników. Firma została założona w 2000 roku. Ponadto Baidu jest właścicielem portalu iQiyi, który jest odpowiednikiem naszego Netflixa. Baidu jest również swego rodzaju gigantem w tworzeniu sztucznej inteligencji. Dzięki swoim rozwiązaniom firma planuje zdominować rynek autonomicznych samochodów.

 

Lista przeglądarek internetowych

Poniżej przedstawiamy listę dostępnych przeglądarek internetowych:

Artykuły